Žena, která s jógou propojila svůj životní styl.

Jaká byla vaše cesta k józe a jak dlouho se jejímu cvičení věnujete?

Před třiceti lety na gymnáziu mě inspiroval můj spolužák, který se v té době věnoval hatha józe. Tehdy jsem neměla možnost navštěvovat žádný kurz, ale povedlo se mi  sehnat knihu o józe, podle které jsem začala sama cvičit doma. Každé ráno jsem začínala třicetiminutovou vlastní sestavou. I když jsem se později začala věnovat aerobiku, jóga mě neopustila, ásany z jógy jsem praktikovala vždy při závěrečném protahování.

Dá se nějak přesněji popsat, co to vlastně jóga je?

Jóga je nejen systém tělesného cvičení, ale i filosofie, obecná nauka o životě a celkový přístup k životu. Přináší tak člověku možnost prožít harmonický a spokojený život. Ukazuje cestu ke zlepšení nebo udržení dobrého tělesného i duševního stavu. Jógová cvičení jsou komplexní, harmonizují tělo, mysl, vědomí i duši.

Jóga není pouze cvičení, jsou to momenty v našem životě, kterým věnujeme naprostou pozornost. Proto se dá s nadsázkou říci, že jóga pro nás může být i mytí nádobí, pokud mu věnujeme naprostou soustředěnost, a tím pádem si u toho i odpočineme.

Jaké jsou druhy jógy a jaké konkrétní se věnujete vy?

Jóga je jen jedna, ale přístupů k józe je mnoho. Existují velice dynamické a fyzicky náročné styly i velice klidné a pomalé styly s meditacemi. Naše studio nabízí mnoho druhů jógy od těch těžších, jako je Vinyasa, Power jóga, Jóga 101, Jóga a core, a nebo i ty klidné styly, léčivé, jako je Jógová terapie, Jin jóga a nebo restorativní jóga. V našem studiu se snažíme, aby si každý přišel na své a měl možnost si jógu vyzkoušet. Proto máme jógu jak pro začátečníky (restorativní jóga), tak pro pokročilé, i pro ty nejmenší od tří do dvanácti  let. Dětskou jógu si u nás děti zamilují, protože se během hodiny věnují mnoha rozvojovým aktivitám. Výhodou také je, že jóga pro děti probíhá ve stejný čas jako pro dospělé, takže si u nás může zacvičit celá rodina.

Pro koho je jóga určena a má vůbec nějaké věkové hranice?

Jóga je určena pro každého, pro ženy i muže v každém věku. Nezáleží na tom, zda máte nebo nemáte zkušenosti, začít se dá kdykoliv. Důležité je ale vždy přístup lektora, který se bude svým začínajícím studentům věnovat s vyšší pozorností. I při józe může hrozit zranění, a proto je dobré brát na vědomí, že nesoupeříme s vlatním tělem, ale je  třeba vnímat,, kam nás naše tělo pustí, a dál ho nepokoušet. Je také důležité příliš nekoukat kolem sebe a neporovnávat se s ostatními. Jóga je cesta, ne maraton.

Kde vás můžou zájemci o jógu navštívit?

Naše studio se nachází v samém srdci Jizerských hor na Bedřichově. Říká se, že na místě nezáleží, a my s tím naprosto souhlasíme. Pokud si ale chcete jógu zpříjemnit a odnést si z ní opravdu zenový zážitek, u nás se vám to podaří. Hodiny jógy probíhají ve dvou sálech a každý z nich má své kouzlo. Při hodině jógy slyšíte potok, který je přímo pod okny studia a můžete se kochat krásným výhledem do přírody. Mimo jiné u nás najdete i jógový butik, který je doplněn různými čaji, olejíčky, kosmetikou a pomůckami na jógu.

Co všechno vaše studio nabízí? 

Kromě pravidelných lekcí jógy pro dospělé a pro děti pořádáme také pobyty spojené s jógou a zdravým životním stylem. Můžete k nám dorazit na víkendový pobyt nebo rovnou na celý týden. Čekají na vás různé semináře a workshopy jako je třeba vaření s ajurvédou, meditační semináře a podobně. Jógu nebo třeba přednášky o zdravém životním stylu také nabízíme jako doplněk během firemních akci. Každý si u nás přijde na své a odjede s nezapomenutelným zážitkem.

Ve vašem studiu pořádáte pravidelně i semináře. Jaké konkrétně a jak se k vám můžou zájemci přihlásit?

Semináře a workshopy jsou naše oblíbené. Snažíme se vždy přijít s něčím novým a našim studentům něco předat. Pořádáme například meditační semináře, hudební koncerty a lekce s živou hudbou, přednášky, kurzy ajurvédského vaření a čajové rituály. Mnoho informací naleznete na našem webu www.jogabedrichov.cz, kde je možná i rezervace.

Jsou nějaké zásady stravování při jogínském životním stylu?

Jóga nepřikazuje, je o svobodě, ne o tom, že něco musíme. Každý z nás ví, co je pro jeho tělo dobré a co potřebuje. Strava je o pocitech. Pokud se cítím dobře uvnitř, je to vidět i navenek, a strava s tím úzce souvisí. Totiž budeme-li se v životě omezovat, držet se pravidly přísných doktrín, jednoznačně se to podepíše jak na psychice, duši, ale i tělesné stránce. Člověk, kterému jóga v životě zkříží cestu, ale většinou postupem času začne o svém způsobu stravování přemýšlet, přecházet k lehčím a zdravějším potravinám. Začne zjišťovat, že se cítí lépe, v každé ásaně pohodlně a uvolněně a únavu a stres střídá energie, radost, lehkost.

Já sama úplným vegetariánem nejsem, občas jím ryby či jiné mořské plody. Často mi zní v hlavě věta: „Pokud se člověk rozhodne stát se vegetariánem, zachrání život 1500 zvířatům během svého života.“ Proto nevylučuji jednou přechod k vegetariánství. Snažím se vyhýbat mléčným výrobkům, průmyslově zpracovávaným potravinám, stejně tak lepku či cukru. Miluji jídlo, čerstvou zeleninu a ovoce, ořechy, saláty na všechny způsoby. Doma nám celoročně klíčí řeřicha, fazole mungo, čočka či jiná semínka, která jsou zpestřením každého salátu, stejně tak jako čerstvé bylinky. Přes zimu jich máme v kuchyni plné okno a v létě zahradu kolem resortu. A miluji sladké! Nejen doma,  ale i ve studiu pečeme domácí ovesné sušenky, raw sladkosti na všechny způsoby a sušené ovoce. Rána si nedokážu představit bez misky čerstvého ovoce nebo bezlepkové kaše a domácího džusu. S takovými snídaněmi se můžete u nás setkat i v jógovém studiu každou sobotu a neděli po ranní lekci. 

Jaká je vaše oblíbená pozice v józe?

Jóga mi pomáhá nastartovat můj den, někdy jde jen o pár pozdravů slunci a několik protahujících pozic. A někdy mi zabere i celou hodinu, včetně meditace. Když si praktikuji jógu sama,  nejraději setrvám v pozici holubího krále. I když to není jednoduchá pozice, tak cítím, jak prospívá mým kyčlím a páteři, jak svým působením na důležité meridiány mi dodává energii. A když jdu na dynamickou lekci naší Martinky, tak se vždy těším na závěrečnou šavasanu.   

Máte nějaké plány do budoucna v souvislosti s jógou? 

Měla jsem velké štěstí v životě potkat několik skvělých lidí, se kterými jsem vytvořila báječný tým a jsme naladěni na stejnou vlnovou frekvenci a máme velké sny.  Musím říct, že plánů je opravdu hodně a nemůžeme se dočkat jejich naplnění. Pracujeme na vybudování dalších prostor pro cvičení jógy, a to jak vnitřních, tak i venkovních, kde by se jednou mohl konat jógový festival, kdo ví ?! Dále pracujeme na výukových workshopech pro lektory jógy i veřejnost a dalším krokem bychom rádi otevřeli jógovou akademii, kde bychom chtěli vzdělávat budoucí i stávající lektory. Myslíme si, že vzdělávání je velmi důležité, a proto přicházíme s jedinečným programem, který prohloubí znalosti v každém směru, ať už jde o ajurvédu, anatomii, techniku pozic nebo filozofii.

Co by jste vzkázala všem, kteří by rádi začali cvičit jógu, ale mají různé obavy a předsudky?

Že nemusí mít žádný strach, jóga je vhodná opravdu pro každého a u nás najdou lekce i pro úplné začátečníky, rádi jim poradíme, nebo mohou zkusit poprvé individuální lekci a pak si vybrat některou z lekcí, které nabízíme. Jóga je krásná v tom, že v ní opravdu nejsou žádné předsudky, a jakýkoliv posun, i byť ten nejmenší, je pro vás vnitřní výhrou.

Přijmout, že život je cesta s mnoha odbočkami a nebránit se změnám, které nás v životě čekají.

 

Sdílení: