Žena, která ke svému životu nepotřebuje fyzickou stravu.

Můžete se prosím na úvod představit? Kdo jste, kolik vám je let a co změnilo váš život?

Ahoj, jsem Monika a je mi 54 let. Na začátek mi dáváte velmi obtížnou otázku – kdo jsem? Mohu zde vyjmenovat spoustu rolí, do kterých vstupuji v průběhu dne – pránička, lektorka, instruktorka, léčitelka, ale i matka a sestra. Ve stavech hluboké meditace jsem, nemá to definici a ani popis. Pouze emoci – čisté bytí v nehybnosti a v absolutním pohybu, nikde a všude. A potom už je jenom to, co si uvědomíte, až když to opustíte.

Myslím, že můj život se postupně měnil asi od patnácti let, kdy jsem si uvědomila svoje nepochopení proč koukat na televizi, proč žít v každodenním stereotypu, když jenom být pod hvězdami v tichu je tak báječné. Ale asi se ptáte na změnu, která mne přivedla k práně. Byl to vjem při meditaci, kdy jsem několik dnů po sobě cítila, jak celým mým tělem prochází jemné vibrace, jako když jste napojeni na elektrický proud. Nejprve jsem si toho nevšímala, ale postupně vnímání průtoku energie bylo silnější, dostala se mi do rukou první knížka od Jasmuheen… a potom přijela v roce 2012 do Prahy na první seminář. A měla jsem jasno. 

Co je to pránická strava? 

Jednoduše řečeno, je to přijímání energie – prány z vnějšího prostředí přímo do těla, aniž bych potřebovala fyzickou stravu. Postupně si uvědomuji, že je to více, spíše interakce mé vnitřní energetiky, vnitřního zdroje v každé buňce našeho těla s vnější energií. A není důležité, zda máme k dispozici konkrétní vnější zdroj – slunce, vodu, vítr, barvu, zvuk, protože energie je úplně všude.

Naše imaginace umožňuje jít do vesmíru, být mezi hvězdami, a nejenom imaginace, prostě tam skutečně být a nadýchat vesmírnou energii. Energie je jenom jedna, nebo chceme-li vibrace. Vše je pouze vibrace, i my. Stačí si to uvědomit a stát se průtočným, vodivým a vše se uvede do dokonalé koexistence.

Jaký byl u vás přechod na pránickou stravu?

Byl příjemný, protože byl postupný. V červnu 2012 jsem absolvovala seminář s Jasmuheen a od 1.7.2012 jsem se rozhodla přestat jíst. Samozřejmě to bylo rozhodnutí ega, takže vydrželo pouze pár dnů. Teprve potom jsem si dala prostor k postupnému procesu. Pokud se podívám zpátky, tak jsem jedla pouze tehdy, když jsem měla hlad, a to jenom trochu. Přirozeně se snižovaly počty jídel a zmenšovaly porce. Již v první polovině roku 2012 jsem byla na raw food, a tím i tělo připravovala na tento přechod. V roce 2014 jsem některé dny nejedla, některé dny si něco vzala. Podle aktuálních pocitů, zátěže z práce, z okolí. V té době jsem chodila do práce, měla několik developerských projektů, spoustu jednání, rodinu. Prostě běžný život. V posledních dnech roku 2014 jsem šla do tmy a 28.12. 2014 jsem při praktikování jednoho cviku z Qigongu „viděla“, jak se mé buňky přepnuly na světlo, moje tělo bylo plné světla. Od té doby nepotřebuji fyzickou stravu.

Jak reagovalo okolí, když jste jim oznámila, že přestáváte jíst?

V roce 2012 toto téma nebylo tak populární, takže jsem spíše vysvětlovala, co to znamená být na práně. Rodina reagovala různě, samozřejmě většina se o mě bála. Naštěstí díky delšímu procesu se vše uklidnilo a mé okolí to začalo brát „normálně“. Nyní se již lidé neptají. V okamžiku, kdy je člověk vyladěný, tak okolí je v pohodě také. Jenom občas vznikají situace, kdy mi někdo něco nabízí. Stačí říci, děkuji teď nemám hlad a je to vyřešené.

Muvila jste o pránické stravě s lékaři? Jaký na to mají názor?

S lékaři mluvím, ale ne ve smyslu pacient-lékař. Díky cvičení Qigongu a také čistým energiím v těle nejsem nemocná prakticky již deset let. Pokud někde prochladnu, tak se spustí očistné procesy jako horečka a rýma, ale trvá to maximálně den. Ale jsem také pozorná ke svému tělu, takže vnímám, pokud se necítí dobře. Potom například nejdu běhat nebo plavat a dám tělu prostor, aby se zharmonizovalo, zacvičím si Velký Strom z Qigongu a je mi lépe v pár hodinách.

Jak vypadá nyní váš jídelníček za celý den?

Jednoduše: nula ….. Díky tomu, že hodně pracuji s lidmi, tak piju vodu, bylinkové čaje, teplou vodu s citronem a medem,  Když mám hodně terapií nebo seminář, tak i kávu pro uzemnění. 

Čím doplňujete energii?

Díky tomu, že jsem na práně již pátý rok, doplňování energie nemusím řešit. První rok jsem ještě vědomě doplňovala energii pomocí cvičení Zhong Yuan Qigong, ale postupně toto téma úplně odešlo. Jsem šťastná, když můžu být v přírodě, když svítí slunce a mohu jenom být. Ale není to kvůli doplňování energie, spíše pro harmonizaci, uklidnění. Při pránických přechodech učím lidi doplňovat energii právě pomocí některých cviků, například dýchání kůží, sjednocování se Zemí a Nebem nebo Velký Strom. Jsou to báječné cviky nejen na příjem energie, ale také na harmonizaci jinové a jangové energie v těle i celém biopoli.

Ve skutečnosti je  pro život na práně mnohem důležitější být v klidu, nevybíjet se. Jakmile je člověk v sebemenším stresu nebo disbalanci, energetika těla se poruší a začneme se vybíjet. Takže jedním aspektem je doplňování energie, ale druhým je být uvolněný, vodivý, aby energie mohla proudit.

Všichni známe stav nepohody. Stáhne se solar plexus, cítíme napětí no a jdeme do ledničky a vezmeme si něco k jídlu. Žaludek začne pracovat, my „strávíme“ emoce a pocity a je nám lépe. Vše se ale dá zvládnout vědomě, pomocí dýchání, bez jídla.

Co se u vás změnilo po přechodu na pránickou stravu?

Stala jsem se svobodnou a nezávislou. Prostě téma jídla úplně zmizelo, vlastně o tom vůbec nepřemýšlím. Když někam jedu, tak balím pouze oblečení. 

Ale daleko zajímavější aspektem je zjemnění vibrační úrovně a postupné otevírání vnitřních smyslů, zostření vnějších smyslů.  Dochází k lepšímu chápání procesů ve mně a kolem mě. Vše přijímám více a více, aniž bych reagovala. Je to kontinuální proces. Více a více vnímám energie a naštěstí jsem schopna je i eliminovat. To mi umožňuje žít v Praze, pohybovat se v běžném životě.

Má to, co jíme, vliv na určité nemoci a psychické stavy?

Ano, zcela zásadně. V dnešní době již je zcela známý pojem mikrobiom – mikrobi v našich střevech. Podle tradiční čínské medicíny v břichu je císař, hlava je pouze vojevůdce.  Je vědecky dokázáno, že v našem břichu je mnohem více neuronů, než v mozku, a také mnohem více vzruchů teče z břicha do mozku, než opačně. Mikrobiom také vytváří hormony, neurotransmitery a další důležité prvky pro naše tělo, ale zároveň to ovlivňuje naši psychickou pohodu. Takže čím vibračně těžší strava, tím těžší psychika, horší emoce. My jsme potom nuceni krmit náš mikrobiom, který nám posílá podněty chutí.

Já zásadně nehodnotím, co lidé jedí, je to jejich volba, pouze mohu sledovat, jak strava má vliv na jejich chování a také na projevy fyzického těla. Ne náhodou jsou kyselé potraviny s nízkým pH v červeném spektru a zásadité potraviny s vysokým pH ve fialovém spektru – stejné barvy můžeme vidět v barevné stupnici našich čaker. A opět není to hodnocení, pouze zvědomení toho, že potraviny ovlivňují i náš rozvoj a uvolňování energie v našich čakrách.

Pomáhám také lidem při pránických přechodech jak individuálně, tak na seminářích. Povídáme si především o stabilitě a harmonii, protože jídlo je jenom třetina toho, co nás ovlivňuje. Jsou to také emoce, srdeční centrum a naše myšlenky, mysl.

Často vidím, že lidé nejsou v pohodě ne kvůli tomu co jedí, ale o čem přemýšlejí a jaké s tím mají spojené emoce. V současné době stále více a více jsou zmiňované myšlenky a emoce nejdůležitějšími aspekty našeho života. My sami, tím o čem přemýšlíme, ovlivňujeme naše bytí.

Takže především s lidmi mluvíme o jejich životech, problémech, které jim brání být prostě v pohodě. Jak jsem již řekla, jídlo je pouze třetina toho, co do našeho organismu a celého biopole dáváme. Třetinu tvoří jídlo, třetinu myšlenky a třetinu emoce. Pro spokojený život je nezbytné věnovat pozornost všem třem aspektům, solaru, srdci a mysli.

Až v posledním roce, kdy opravdu žiji víceméně v přítomnosti, si uvědomuji hluboké dopady destruktivních nebo konstruktivních myšlenek. Při konzultacích vnímám, jak lidé svými myšlenkami vytváří nemoci, a to jak psychické, tak fyzické. 

Již několik let studuji v Číně Chinese Image Medicine, která je založená na „vidění“ obrazů a jejich změně v informační úrovni, také na práci s energetickou a fyzickou úrovní. Kromě metod, které známe z tradiční čínské medicíny, jako jsou akupunktury, fototerapie, baňkování, masáže, qigong, je v CIM kladen důraz na zrušení příčin nemocí nebo disbalance. Potom je možné během krátké doby provést u klientů zásadní změny v psychice i v přístupu k životu

Máte přehled, kolik je lidí v České republice, kteří jsou na pránické stravě?

Nejprve je nutno říci, že všichni jsme na práně, pouze je to o procentu, kolik jsme sycení pouze energií a kolik musíme doplňovat pomocí fyzické stravy. Domnívám se, že nejen v České republice, ale po celém světě jsou stovky tisíc lidí, kteří nepotřebují fyzické jídlo, o spoustě se jenom neví nebo nemají potřebu o tom mluvit. V ČR vím asi o deseti lidech, ale stále více a více lidí se mnou sdílí zážitky od dnů do několika měsíců, ve kterých nejedli. Všichni hlásí, jak báječně se cítili, měli spoustu energie, potřebovali málo spánku, mozek fungoval lépe, byli více v klidu. Už to je báječné, zážitek, že to jde, a že se k tomu mohou kdykoli vrátit.

Neustále lidem připomínám, aby vnímali svoje tělo a byli pozorní k jeho potřebám. Naše ego nám podsouvá různé pochybnosti, porovnávání nebo očekávání, ale ve skutečnosti v přítomném bytí nic takové není. Pouze jednoduché bytí a přijímání všeho, co do života přichází. Ale aktivně,  ne pasivně čekat, co přijde. Hranice mezi aktivitou a pasivitou je velmi tenká, zde je dobré zapojit vnímání, intuici, ta nám řekne, kdy být aktivní a naopak kdy pouze být bez aktivního prvku. Učíme se každý den, někdy reagujeme špatně, jindy dobře. To je součástí našeho života, to je náš život, užít si vše s klidem a pokorou ke každému okamžiku našeho bytí.

Míváte někdy chutě na nějaké jídlo?

Velmi málo, a když něco neznám a mám pocit, že bych to chtěla ochutnat, tak to prostě udělám. Ale organismus zvyklý na stav prázdna se vyrovná s velmi malým množstvím, pár sousty. 

Štěstí a spokojenost tady a teď. – pouze slovní vyjádření přítomného bytí.

 

Sdílení: